ହାଡ଼ିଦାସ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କ ତ୍ରୁଟିପୂର୍ଣ୍ଣ ପରୀକ୍ଷା ପରିଚାଳନା: ଅନ୍ଧାରରେ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କ ଭବିଷ୍ୟତ; ଧାରଣା ଦେବେ ଅଭିଭାବକ

227
ADVERTISEMENT



ଛତିଆ,୩୦/୬(ଡ଼ିଏଚବି) : ଯାଜପୁର ଜିଲାର ଛତିଆସ୍ଥିତ ମହାପୁରୁଷ ହାଡ଼ିଦାସ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କ ତ୍ରୁଟିପୂର୍ଣ୍ଣ ପରୀକ୍ଷା ପରିଚାଳନା ଯୋଗୁ ମେଧାବୀ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର ଯୁକ୍ତ ୩ ପରୀକ୍ଷାରେ ଫେଲ୍‌ ହୋଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି। ଏହି ମହାବିଦ୍ୟାଳୟର ଛାତ୍ରୀ ଧରିତ୍ରୀ ସାହୁ, ପ୍ରଜ୍ଞାପରମିତା ବରାଳ, ସସ୍ମିତା ପୃଷ୍ଟି, ସୁବ୍ରତ ଷଡଙ୍ଗୀ, ମିତାଲୀ ପରିଡା, ସସ୍ମିତା ଷେଣ୍ଢ, ରୋନି ପ୍ରଧାନ, ମିତାଲୀ ଜଟ, ପ୍ରଭାସିନୀ ଦାସଙ୍କ ସମେତ ୧୧ ଜଣ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର ଯୁକ୍ତ ୩ ପ୍ରଥମରୁ ଶେଷ ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଇଣ୍ଟରନାଲ ପରୀକ୍ଷା ଦେଇ ସଫଳତାର ସହ ଉତ୍ତୀର୍ଣ୍ଣ ହୋଇଥିଲେ। ପରେ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ଦ୍ୱାରା ପରିଚାଳିତ ପ୍ରଥମ ସେମିଷ୍ଟରରୁ ଶେଷ ସେମିଷ୍ଟର ପରୀକ୍ଷା ଦେଇଥିଲେ। ମାତ୍ର ପରୀକ୍ଷା ଫଳ ଆସିବା ପରେ ଉକ୍ତ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର ଇଣ୍ଟରନାଲ ପରୀକ୍ଷାରେ ଅନୁପସ୍ଥିତ ଥିବା ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ତରଫରୁ ଦର୍ଶାଯାଇଥିଲା। ପରେ ଧରିତ୍ରୀ ସାହୁ ଓ ଅନ୍ୟ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରମାନେ ଏ ନେଇ କଲେଜ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ପ୍ରଦୀପ କୁମାର ଦାସଙ୍କୁ ଜଣାଇଥିଲେ। ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଦାସ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କୁ ଆଶ୍ୱାସନା ଦେଇ କହିଲେ ଫାଇନାଲ ପରୀକ୍ଷାରେ ସବୁ ଠିକ୍‌ ହୋଇଯିବ। ମାତ୍ର ଯୁକ୍ତ ୩ ପରୀକ୍ଷାର ଫାଇନାଲ ରେଜଲ୍ଟରେ ଧରିତ୍ରୀ ମୋଟ ୨୬୦୦ ରୁ ୧୭୦୦, ପ୍ରଜ୍ଞାପରମିତା ୨୬୦୦ରୁ ୧୫୭୧ ନଂ ଓ ଅନ୍ୟମାନେ ଭଲ ନମ୍ବର ରଖି ଉତ୍ତୀର୍ଣ୍ଣ ହୋଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ତରଫରୁ ତାଙ୍କୁ ଫେଲ ଦର୍ଶାଯାଇଛି। ଏ ବିଷୟରେ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର କଲେଜ ଅଧ୍ୟକ୍ଷଙ୍କୁ ଦେଖା କରିବା ସହ ଲିଖିତ ଆକାରରେ ଜଣାଇଥିଲେ। ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କୁ ଯୋଗାଯୋଗ କରିବାରୁ କଲେଜ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ଇଣ୍ଟରନାଲ ପରୀକ୍ଷା ନଂ. ପଠାଇ ନ ଥିବା ସେ କହିଥିଲେ। କଲେଜ ଅଧ୍ୟକ୍ଷଙ୍କୁ ବାରମ୍ବାର ଜଣାଇଲେ ମଧ୍ୟ ସେ ଏହି ଘଟଣାକୁ ଏତେ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେଇ ନ ଥିଲେ। ଏ ସମ୍ପର୍କରେ କଲେଜ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ପ୍ରଦୀପ କୁମାର ଦାସଙ୍କୁ ଯୋଗାଯୋଗ କରିବାରୁ, ୧୧ ଜଣ ପିଲାଙ୍କର ଏପରି ହୋଇଛି। କେତେଜଣ ପିଲାଙ୍କର ୩ୟ ବର୍ଷ ଇଣ୍ଟରନାଲ ପରୀକ୍ଷାରେ ମଧ୍ୟ ତ୍ରୁଟି ଦେଖାଯାଇଛି। ଖୁବ୍‌ଶୀଘ୍ର ଏହାକୁ ସଂଶୋଧନ କରାଯିବ। ୩ ବର୍ଷ ବିତିଯାଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ୧ମ ବର୍ଷ ପରୀକ୍ଷା ଫଳ କାହିଁକି ସଂଶୋଧନ କରାଗଲା ନାହିଁ ବୋଲି ପଚାରିବାରୁ, ସନ୍ତୋଷଜନକ ଉତ୍ତର ଦେଇପାରିଲେନାହିଁ। ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର ଶନିବାର ଅଧ୍ୟକ୍ଷକଙ୍କୁ ଏ ବିଷୟରେ ପଚାରିବାରୁ, ଆସନ୍ତା ମଙ୍ଗଳବାର ସୁଦ୍ଧା ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ହୋଇଯିବ ବୋଲି ପ୍ରତିଶୃତି ଦେଇଛନ୍ତି। ମାତ୍ର କେତେକ କଲେଜରେ ପିଜି ଫର୍ମ ଆବେଦନ ଶେଷ ହୋଇଯାଇଥିବାରୁ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଅସନ୍ତୋଷ ଦେଖାଦେଇଛି। ତୁରନ୍ତ ଏହାର ସମାଧାନ ନ ହେଲେ ଅଭିଭାବକ କଲେଜ ସମ୍ମୁଖରେ ଧାରଣା ଦେବେ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି। (ଫଟୋ)



Advertisement